Trabzon Hakkında

Tarihi ve doğa güzellikleri ile öne çıkan Trabzon’un, M.Ö. 7. yüzyılda Miletli Kolonistler tarafından kurulduğu öngörülmektedir. Tabakhane (Kuzgundere) ve Zağnos dereleri arasında kalan ve düzgün olmayan yüksek bir masa formundaki alan üzerinde, kentin bilinen en eski yerleşim kalıntıları tespit edilmiştir. İşte bu nedenle Trabzon adının eski Grekçe masa ya da trapez/yamuk biçimi karşılığı olarak "trapezos" kelimesinden geldiği görüşü ağırlık kazanmaktadır. Trabzon adına, Trapezos olarak ilk kez, Yunanlı komutan Kesnophon tarafından kaleme alınan, M.Ö. 4. Yüzyılda geçen olayların anlatıldığı "Anabasis" adlı antik kaynakta rastlanmaktadır. 

Pontus, Roma ve Bizans dönemlerinde Karadeniz’in en önemli kenti olan Trabzon, 1204 yılında kurulan Trabzon İmparatorluğunun başkenti olmuştur. IV. Haçlı Seferleri ile Konstantinopolis'in Latinler eline geçmesi üzerine, Trabzon'a sığınan Bizans tahtının varisi Komnenos Hanedanına mensup David ve Aleksios Komnenos tarafından kurulan bu devlet, Trabzon ve civarında 1204-1461 yılları arasında varlığını sürdürmüş ve 1461 ‘de Fatih Sultan Mehmet tarafından alınarak Osmanlı İmparatorluğunun en önemli eyaletlerinden birisi olmuştur. Yavuz Sultan Selim Trabzon’da Şehzadelik yapmış ve Kanuni Sultan Süleyman bu kentte doğmuştur.

14-Nisan-1916 24-Şubat-1918 tarihleri arasında Ruslar tarafından işgal edilen Trabzon, Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından sonra, yeni ülkenin idari yapısında altmış bir (61) nolu il olarak yerini almıştır. Trabzon ilinin ilçeleri; Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdözü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir ve Yomra’dır. Trabzon ilinin toplam yüzölçümü 4685 km², nüfusu 765,127, kent merkezinin nüfusu ise 230,400 dür.

Trabzon’da öne çıkanlar:

  • Trabzon Kalesi, Ortahisar, Ortamahalle (Akçaabat), Cephanelik
  • Manastırlar: Sümela Manastırı, Trabzon Ayasofya Müzesi, Kaymaklı Manastırı (Amenapırgiç Ermeni Kilisesi), Kızlar (Panagia Theoskepastos) Manastırı, Gregorios Peristera (Hızır İlyas)Manastırı, Kızlar (Panagia Kerameste) Manastırı, Vazelon Manastırı, Kuştul Manastırı.
  • Hagaios Savas (Maşatlık) Kaya Kiliseleri,
  • Kiliseler ve Camiler: Hagia Anna (Küçük Ayvasil), Sotha (St. John), Hagios Theodoros, Hagios Konstantinos, Hagios Khristophoras, Hagios Kiryaki, Santa Maria, Hagios Mikhail, Panagia Tzita, Fatih (Panagia Khrysokephalos), Yeni Cuma (Hagios Eugenios), Nakip (Hagios Andreas Kilisesi), Hüsnü Köktuğ (Hagios Eleutherios), İskender Paşa Camii, Semerciler Camii, Çarşı Camii, Gülbahar Hatun Camii, Santa(Dumanlı) kiliseleri
  • Hanlar: Vakıfhan, Taşhan, Alacahandır. Ayrıca Taşhan’ın yanında bir de Bedesten bulunmaktadır.
  • Konaklar: Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı), Atatürk Köşkü, Yakupoğlu Memiş Ağa Konağı (Sürmene), Yakupoğlu Ahmet Ağa Konağı (Sürmene), 99 Pencereli Haşim Ağa Konağı (Sürmene), Sarımollaoğlu Topal Mustafa Konağı (Araklı), Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı (Of), Çakıroğlu Hasan Ağa Konağı (Of).
  • Milli Park ve Doğal Alanlar: Altındere Vadisi Milli Parkı, Uzungöl Tabiat Parkı, Sera Gölü, Mavura Yaylası, Şolma Yaylası, Kiraz Yaylası, Lapazan Yaylası, Çakırgöl Yaylası, Karadağ Yaylası ve Turizm Merkezi, Kuruçam ve Hıdırnebi Yaylaları, Erikbeli Yaylası, Kadırga Yaylası, Haçka yaylası, Çamburnu,
  • Mağaralar: Çalköy Mağarası, Akarsu Köyü Mağarası, Ganliga Mağaraları
  • Özel Yemekler: Karalahana çorbası ve yemeği, karalahana dolması, hamsi kuşu, hamsili pilav, içli tava, hamsili kaygana, hamsi tava, tereyağında alabalık, lahana ve fasulye kavurması, tomara tavası, patates kavurması, hoşmerim, Akçaabat Köftesi, Trabzon et döneri, Kalkanoğlu pilavı, kıymalı ve peynirli Trabzon pidesi, mısır ekmeği, Hamsiköy sütlacı, su böreği, pazılı börek, kaynana gerdanı, sarı burmalı

Trabzon ile ilgili web siteleri:

Trabzon Belediyesi Tanıtım Filmi:
http://www.trabzon.bel.tr/Trabzon/Bolum1.html

Genel Bilgi:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Trabzon_(il)
http://www.trabzon.gov.tr/
http://www.trabzon.org/
http://www.trabzonkulturturizm.gov.tr/ana-sayfa/1-34504/20130120.html
http://www.karalahana.com/karadeniz/trabzon.htm


Paylaş