Haberler


Şafak Eyüboğlu’nun ‘’Horona Duran Motifler’’ sergisi 25 Eylül’de Üsküdar, Kalkandere Vakfı’nda!

Kalkandere Eğitim Sağlık Çevre ve Kültür Vakfı tarafından ev sahipliği yapılan ve Eyüboğlu Vakfı tarafından düzenlenen Şafak Eyüboğlu’nun ‟Horona Duran Motifler’’ isimli kişisel resim sergisi, 25 Eylül 2019’da Kalkandere Vakfı’nın Üsküdar’daki binasında sanatseverlerle buluşuyor.

Eyüboğlu Vakfı’nın ilk kez sergi düzenleme niteliği taşıması açısından da dikkat çekici olan sergide ressam Şafak Eyüboğlu, bir dizi resim yapıtlarıyla sanat heyecanını izleyicisiyle paylaşacak.

25 Eylül – 16 Ekim 2019 tarihleri aralığında ziyaret edilebilecek olan ‟Horona Duran Motifler’’ başlıklı sergi, ressam Şafak Eyüboğlu’nun akrilik boya ile desenlediği kendine özgü resimlerinden oluşuyor.

Yazar-Yönetmen Yeşim Eyüboğlu, 2010 yılında basında çıkan bir yazısında der ki: ‟Şafak Eyüboğlu’nun fırçasında beliren gelenek/motif, modernitenin /şimdi’nin arzularına yanıt vermek telâşında değildir. Geleneğe güzelleme yapmadığı gibi, ne idealist ne de gerçekçi âlemlere uygunluk için, Eyüboğlu motifleri baskı altında tutulmazlar. Kullanıma elverişli olmak üzere hazırlık yapmamışlardır. Asrî süsle(n)me malzemeleriyle aynanın karşısına da geçmiş değillerdir. Şafak Eyüboğlu’nun sahnesi, zamanın akmasına öfkelenmeyen/hayıflanmayan oksitlenmiş motifler üzerinden vaatlerde bulun(a)mayan bir sahnedir. Motif’in akademik korumacılık, ölçümcülük ve çoğaltımla elde edilen düzenli ordusunun yerine şimdi sahnede anti akademik, korunmasız ve örgütsüz TEKLİK’ler halindedir motif… Ne söylediği tam olarak işitilmeyen… İmkânsız Motif!”.

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun oğlu Mehmet Hamdi Eyüboğlu’nun bir söylemi ise: ‟Şafak Eyüboğlu üzerine birkaç söz... Eyüboğlu soyadını taşıyan sanatçılara baktığımızda birkaç ortak yönleri dikkat çeker. Bu sanatçılar yaptıkları işi çok ciddiye alırlar, bu bir. İkinci yönleri ise çok çalışkan ve üretken olmalarıdır. Bedri Rahmi, Eren Eyüboğlu, Sabahattin Eyüboğlu, İsmet Zeki Eyüboğlu ve Kemal Eyüboğlu insan olarak ve yapıtları incelendiğinde bu ögeler irdelenebilir. Şafak Eyüboğlu resimlerindeki renk tasasını, renk duyarlılığını çok sevdim ve heyecanlandım. Şafak Eyüboğlu, Eyüboğlu sanatçılar dizisinin son halkasıdır. Resimlerini gidin görün ve renkleri bu kadar iyi bağdaştıran bir sanatçının tadını çıkartın”.
Şafak Eyüboğlu (1966-İstanbul)

Ressam Şafak Eyüboğlu, akademik eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi/Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü’nde 1991 yılında tamamladı. 2002 Soyut Ataklar I, 2005 Soyut Ataklar II ve 2006 Renk Derinde, 2010 İmkânsız Motif isimleriyle gerçekleşen kişisel sergileri dışında pek çok karma sergiye resimleriyle katkıda bulundu.

Sergi: Şafak Eyüboğlu - ‟Horona Duran Motifler’’
Tarih: 25 Eylül – 16 Ekim 2019
Adres: Kalkandere Eğitim Sağlık Çevre ve Kültür Vakfı
Mimar Sinan Mahallesi, Doğancılar Caddesi No:5, Kat:3, Üsküdar-İstanbul
İrtibat telefonu: (0216) 310 84 22

Kalkandere Eğitim Sağlık Çevre ve Kültür Vakfı: 1998 yılında kurulmuş olup Rize’nin Kalkandere İlçesine mensup akrabaların tanışması, kaynaşması, maddi – manevi gelişmesi ve gelecek nesil Kalkanderelilere hemşerilik bilincinin aşılanması için çeşitli faaliyetler icra ederken; Kalkandereli öğrencilere her eğitim öğretim döneminde ciddi burs ve kırtasiye malzemesi yardımı yaparak eğitimlerine katkıda bulunur. 0216 391 46 28
Eyüboğlu Vakfı: 1996 yılında kurulmuş olup Eyüboğlu ailesinin yetiştirdiği ve topluma mal olmuş değerlerin gelecek nesillere tanıtılması, sanat ve kültüre destek verilmesi, Eyüboğlu ailesi mensuplarının ve aile bağlarının gelişimi gibi hedefler doğrultusunda Eyüboğlu Gençlerine Burs desteği gibi çeşitli çalışmalar yapar. 0534 060 17 31


Paylaş