• FINANSTREND.COM - ´Yolu Trabzon’dan geçen sanatçılar´


  Trabzon Araştırmaları Merkezi Vakfı´nın (TAMEV) Trabzon kökenli sanatçıların katılımıyla oluşturduğu ” Yolu Trabzon’dan geçen sanatçılar” başlıklı sergi 13-28 Şubat tarihleri arasında Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde yer alacak.

  Çağdaş Türk resim sanatından seçkin örnekler sunan "Yolu Trabzon’dan Geçen Sanatçılar” sergisi, Cumhuriyetle gelişen Türk çağdaşlaşma hareketinin neticesinde ilk kuşak sanatçılarımızdan Zeki Kocamemi, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi ilk öncülerin açtığı yoldan bugüne gelinen ilerlemeyi, sonraki kuşakların geldiği çizgiyi gözler önüne sermekte. 

  Eserler TAMEV yararına satışta

  "Yolu Trabzon´dan Geçen Sanatçılar" adı altında düzenlenen sergi 1900 ila 1984 yılları arasında doğmuş sanatçıları kapsamakta. Çağdaş Türk resim sanatının bugün hayatta olmayan önemli temsilcilerinden Hamit Görele, Zeki Kocamemi, Mahmut Cuda, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Orhan Peker, Burhan Uygur, Asım İşler gibi sanatçıların Onur Sanatçısı olarak yer verildiği sergide aralarında Mustafa Ayaz, Alaattin Aksoy, Mustafa Ata, Veysel Günay gibi sanatçılarla yine Trabzon kökenli genç yetenekler bir araya getirilerek geleneğin ileriye taşınması amaçlanmış. 

  Beşiktaş Belediyesi´nin, Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., TAV Havalimanları ve TIRSAN katkılarıyla düzenlenen bu sergi aracılığıyla TAMEV, Karadeniz sevdalılarını kucaklamanın yanı sıra Trabzon ve çevresinden çıkan sanatçılar tarafından gerçekleştirilen sanatsal verimliliği ve zenginliği gözler önüne seriyor. Toplam 75 sanatçının gerek resim gerekse heykel, seramik, baskı ve fotoğraf eserlerinin yernaldığı bu sanatsal seçki aynı zamanda TAMEV yararına satışta. Eserler pazartesi günleri hariç, 13–28 Şubat 2013 tarihleri arasında MKM Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde görülebilir.

  Kaynak Siteye Gitmek İçin Tıklayın